Válogatás a Hungarikonok Gyűjteményből
Tárlatvezetés a gyűjtő, Kárpáti Tamással és vendégeivel, köztük Sándor Pál rendezővel június 22-én 16 órakor.
A képen a kiállítás egyik alkotása, Kass János: Psota Irén charlstone sapkája
Kárpáti Tamás újságíró, műgyűjtő fél évszázados újságíró pályája során került kapcsolatba azokkal az alkotókkal, akiknek személyes használati tárgyait egy idő után elkezdte gyűjteni. Fehér László festővel támadt az ötletünk, hogy Barcsay Jenő ecsetjét helyezzék el egy festményben. Ez volt a Hungarikonok Gyűjteményének első darabja, amelyet azóta százhetven követett.
A II. kerületi tárlaton legendás művészek, sportolók, tárgyait láthatják az érdeklődők, a tárgyakat kortárs képzőművészek öntötték új formába. Garas Dezső Minarik kalapját Makláry Lilla „ültette rá” egy próbababára, és tett hozzá fehér angyalszárnyakat. Kertész Imre kalapját szögesdróttekercsre helyezte az alkotó, Gábor Áron. Jancsó Miklós pipáját Soós Nóra, alkotó társa, férje, Győri Márton pedig Jiři Menzel pulóverét „dolgozta fel”. Újragondolt formában találkozhatnak a látogatók Örkény István zsebórájával és Bibó István börtönleveleivel. Kass János legendás „fejei” közül az egyikre Psota Irén charleston-kalapja került, Sándor Pált a Régi idő focijának fogatókönyvével, Bartók Bélát pedig utolsó filmfelvételével idézi meg a kiállítás. Csapó Gábor úszósapkájával, Németh Miklós gerelyhegyével, édesapja, Németh Imre kalapács-szárával és Magyar Zoltán kápáival olimpiai bajnokaink előtt tisztelgünk.
A tárlaton a műalkotások mellett helytörténeti érdekességekről is olvashatunk: Gobbi Hilda Orsó utcai lakásáról, Jancsó Miklós és a Káldor-kollégium diákjainak filmes barátságáról, Kertész Imre és felesége, Vas Albina Török utcai éveiről, Bartók Béla utolsó magyarországi otthonáról vagy éppen a világhírű balett-táncos, Vaclav Nizsinszkij hűvösvölgyi vendégeskedéséről.